Boyun Ve Dekolte Bölgenizin Yaşınızı Ele Vermesine Izin Vermeyin

tarafından | Şub 2, 2021 | blog

Boynumuz gün boyunca baskı altındadır. Kıvrılır, katlanır ve şekilden şekile girer… Gün boyu telefonlarımıza baktığımızda, bilgisayar başında çalışırken, hatta uyurken bile bu baskı devam eder. Bu yanlış duruşlar nedeniyle boyun kasları kısalıyor ve deride gevşeme meydana geliyor. Tabi, bunlarında olumsuz sonuçları oluyor. Kırışıklık ve çizgilenme daha erken yaşlarda karşımıza çıkıyor. Yüzünüz ne kadar geç görünse de, boyun ve dekolte bölgesi iyi bakılmadığında genç görünüme engel oluyor. Üstelik bu bölgeler güneşte en kolay kuruyan, lekelenen ve kırışan bölgelerimizdir. Buna rağmen yüzümüze gösterdiğimiz özeni bu bölgelere göstermeyi ihmal ediyoruz. Peki dekolte ve boyun bölgesini genç tutmak için neler yapılabilir? Konuyu tüm incelikleriyle blogumuzda derledik.

Boyun ve dekolte bölgelerinde yaşlanma nasıl meydana gelir?

Göz çevresinin ne kadar narin olduğunu hepimiz biliyoruz. Boyun ve dekolte bölgesi de en az göz çevreniz kadar hassas ve narin. Bu bölgeler, yüze oranla çok daha az elastin lif içerir. Bu nedenle kolajen matriksin tutunacağı yapılar daha zayıftır. Bununla birlikte bu bölgelerde elastik deriyi destekleyecek yağ dokusu da yüze göre daha az bulunur.

Yaş ilerledikçe yüzdeki kolajende de azalma görülür. Yanaklar sarkar ve çene altında dolgunluğa neden olur. Çene kemiğinden başlayıp köprücük kemiklerine kadar ulaşan ve boynu kaplayan ince ve dikey bir kas tabakası olan platisma arasında bulunan bantlar zamanla daha belirgin bir hal alır. Yaşlandıkça liflerin boyu kısalır ve çene aşağı doğru çekilir. Bu nedenle çene ve gıdı açısı düzleşir. Bu, yaşlanan boynun en belirgin özellikleri arasındadır.

Daha genç bir dekolte ve boyun için bunları ihmal etmeyin

Bazen yaşlanmayı geciktirmek hayat tarzınız ve davranışlarınızla sizin elinizde olabilir. Boyun ve dekolte bölgeleri içinde bunlar gerekli. Alışkanlık haline getirmemiz gereken bazı davranışlar söz konusu. Örneğin;

 • Cilt sağlığı ve beslenme arasındaki ilişkininin önemi kavranmalı, cilt dostu besinler tüketilmeli,
 • Su tüketimine çok dikkat edilmeli, 
 • Dik durmaya özen gösterilmeli, ince izlerin, kalıcı çizgilere dönüşmesi engellenmelidir. Bunların dışında yapılabilecek olanlara bakacak olursak;

 • Nemlendirici ihmale gelmez

Yaşlanmaya karşı savaş açmak için nemlendirici kullanmak şart. Nemli cilt daha dolgun, sağlıklı ve canlı cildin temellerini oluşturur. Dekolte bölgenizin açık olduğu zamanlarda bu bölgenin ne kadar hızlı kuruduğuna şahit olmuşsunuzdur. Üstelik tek nedeni güneşte değil. Sigara, uykusuzluk, çevresel faktörlerde cildin kurumasını hızlandırıyor. Kuruyan cilt çok daha hızlı kırışır. Bu nedenle nemlendiriciyi ihmal etmek, kırışık bir cildin zeminini oluşturur.

 • Güneşin zararlı ışınlarından korunun

UV ışınlarının etkisine fazla maruz kalmak boyun ve dekolte bölgelerinin yaşlanmasını hızlandırır. Aşırı güneş alan deride daha fazla kolajen ve elastin parçalandığı için vücut sıkılığını kaybederek kırışma hızını artırır. Bu nedenle daha genç bir görünüm için güneş kremi kullanmak büyük bir önem taşır. 

 • Peeling yapın

Yüzümüzü temiz tutmak için günde iki defa yıkıyoruz. Peki ya boyun ve dekolte bölgesi için neler yapıyoruz? Bu bölgelerde de yağ, kir, krem gibi atıklar birikir. Yeterli temizliğin sağlanması için günlük temizliğin dışında, belirli günlerde peeling yapılması gerekir. Bu sayede daha temiz, parlak ve çekici bir görün sağlayabilirsiniz. 

Kendinizi uzman ellere teslim edin…

Divinia Güzellik Merkezi, tüm hizmetlerini profesyonel bir ekip ve ekipman ile sunmaktadır. Sunduğu boyun ve dekolte bakımı ile bölgede bulunun sorunları en iyi şekilde sonuçlandırır. Boyun ve dekolte bakımı, bu bölgelerde meydana gelen kırışıklık, elastikiyet kaybı ve doku yaşlanmasını minimize etmek için dermaroller ile uygulanan özel bir bakımdır. Ortalama 7 seans uygulanan boyun ve dekolte bakımı, 2 haftada 1 olmak yapılmaktadır. 

Nasıl faydalar sağlar?

 • Zamanla kolajen ve elastin liflerin azalmasıyla meydana gelen inci çizgilerin giderilmesinde,
 • Kırışıklıkların azaltılmasında,
 • Sarkmaların sıkılaştırılmasında,
 • Akne ve sivilce izlerinin azaltılmasında,
 • Deri ve deri alt dokusu kaybında etkili sonuçlar yaratır.