Beslenme

Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Bir yolculuk olan yaşamın en önemli rehberi sağlık, sağlığın en önemli belirleyicisi ise beslenmedir. Dolayısıyla sağlıklı bir yolculuk için beslenmenin rolü ve etkisi sanıldığından çok daha fazladır. Sağlıklı ve dengeli beslenen bir birey, kendini her zaman daha iyi ve dinç hisseder. Çünkü besinler sadece bedenin değil, ruhun da enerjisini sağlar. Bu noktadan hareketle sağlıklı beslenme için sağlıklı, mutlu, bedenen ve ruhen özgür bir hayatın en etkili ipucu olduğu söylenebilir. Bedensel sağlığın ve ruhsal iyileşmenin kesiştiği noktada bulunan sağlıklı beslenme, yaşam kalitesini yükselterek hastalıklara karşı daha dirençli kılar. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden sindirim sisteminin düzenlenmesine kadar katkı sağlayan sağlıklı beslenme aynı zamanda ideal kiloya ulaşmak için de en önemli bir kriterdir.

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur?

Maksimum sağlık, minimum hastalık formülünün temelinde doğru beslenme ve diyet yer alır. Eğer kaliteli bir yaşam beklentisi taşıyorsanız sağlıklı beslenmeyi hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Çünkü beslenme ve doğru yürütülen diyet programları yaşamdaki sağlığı sürdürülebilir kılar ve bu durumu korur. Sağlıklı beslenebilmek için öncelikle doğru beslenme yollarını iyi bilmek ve besin gıdalarını iyi tanımak gerekir. Vücudun ve bireyin ihtiyaç ve gereksinimleri doğrultusunda şekillenen bir beslenme programıyla sağlıklı beslenmek mümkündür. Özellikle de vücudun çalışması, gelişmesi, yenilenmesi ve ideal vücut ağırlığının sürdürülmesi için sağlıklı beslenme nasıl olur sorusuna cevap aranmalıdır.

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Danışmanlığı

Sağlıklı beslenme ve diyet danışmanlığı yukarıda bahsedilen tüm süreçleri çok daha kolay hayatınıza dahil edebilmenizi sağlar. Eğer kilo problemi yaşıyor ve istediğiniz ideal kiloya Yaşamıyorsanız alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir. Bu noktada 4 adımdan oluşan sağlık piramidi yol haritası olarak belirlenebilir. Birinci aşamada yer alan besin örüntüsü ile protein, yağ, karbonhidrat, vitamin-mineral grubunda yer alan besinler tanınmalı, ikinci aşamada ise besin çeşitliliğine dikkat edilmelidir. Piramidin üçüncü aşaması olan su tüketimi, vücut dengesinin sağlanması için çok önemli olduğundan kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Piramidin son basamağını oluşturan fiziksel aktivite ile tüm bu aşamalar desteklenmeli, vücudun ihtiyaç duyduğu fiziksel aktiviteler ihmal edilmeden yapılmalıdır.

Leave a comment